GREENVILLE COUNTY COUNCILCOMMITTEE OF THE WHOLEOctober 6, 2015 5:00 p.m. Conference Room D - County Square |
1. CALL TO ORDER |
Chairman Bob Taylor |
2. INVOCATION |
Councilor Lynn Ballard |
3.
APPROVAL OF MINUTES
|
|
a. August 25, 2015 – Special Called Committee Meeting b. September 1, 2015 – Regular Committee Meeting |
|
4.
APPALACHIAN COUNCIL OF
GOVERNMENTS (ACOG) / 2015 CEDS UPDATE |
|
|
|
5. BOARD AND COMMISSION NOMINEES |
|
a. Committee on Finance |
Councilor Butch Kirven |
1. Accommodations Tax Advisory Committee (5 vacancies) |
|
Penny Cooper (D.22) – incumbent / at-large Michael Heater (D.21) – incumbent / small hotel Joyce McCarrell (D.22) – incumbent / at-large Alan Strozier (D.21) – incumbent / large hotel |
|
b. Committee on Planning & Development |
Councilor Joe Dill |
1. Historic Preservation Commission (3 vacancies) |
|
Collie Breedlove (D.17) – new Ruth Butler (D.23) – incumbent Lindsey Strand (D.20) – new |
|
c. Committee on Public Safety |
Councilor Liz Seman |
1. Airport Commission (1 vacancy) |
|
James Wall (D.22) - incumbent |
|
2. Airport Environs Planning Commission (2 vacancies) |
|
Brad Medcalf (D.21) - incumbent |
|
3. Greater Greenville Sanitation Commission (1 vacancy) |
|
David Armstrong (D.22) – new |
|
d. Committee on Public Works and Infrastructure |
Councilor Fred Payne |
1. Library Board of Trustees (7 vacancies) |
|
Joseph Allen Sr. (D.20) – incumbent Brian Aufmuth (D.27) – new Laura Baker (D.22) - new Grady Butler (D.23) – former member Chace Campbell (D.20) – incumbent S. Allan Hill (D.22) - incumbent Joe Poore (D.20) – incumbent |
|
2. Museum Commission (2 vacancies) |
|
Natasha Sexton (D.19) - new Harry Ussery (D.21) – incumbent |
|
3. Parks, Recreation and Tourism Advisory Committee (1 vacancy) |
|
Jasper Puckett (D.27) – incumbent |
|
6. SPECIAL TAX DISTRICT NOMINEES |
|
a. Devenger Pointe Special Tax District (3 vacancies) |
Councilor Jim Burns |
Amy Hinson (D.21) - new David Hinson (D.21) - new Gregory Kazian (D.21 ) – new Lee Kazian (D.21) – incumbent Gail Randall (D.21) – incumbent |
|
b. Donaldson Fire Service Area (1 vacancy) |
Councilor Lottie Gibson |
Grant Wooten (Cytec) – new |
|
c. Old Mill Estates Tax District (2 vacancies) |
Councilor Sid Cates |
Pauline Brown (D.20) - incumbent Raymond Hammond Sr. (D.20) – incumbent |
|
|
|
|
|
d. Sterling Community Tax District (5 vacancies) |
Councilor Xanthene Norris |
Santos Abrilz (D.23) - new Vicky Ashley (D.23) - incumbent Henry Black (D.23) – new Martha Black (D.23) - new Tammy Jones (D.23) – new Dorothy Russell (D.23) – new |
|
7.
ADJOURNMENT |
|